Среда, 20.09.2017, 05:58
Приветствую Вас Гость | RSS

Корсунь-Шевченківська ЗОШ №2 - громадсько - активна школа

Категории раздела
Наш опрос
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Блог

Главная » 2015 » Октябрь » 27 » Китай
12:06
Китай

Мета: охарактеризувати розвиток Китаю у другій половині    XX — на початку XXI ст., розкрити причини перемоги комуністів у громадянській війні, показати комуніс­тичні експерименти 1950—1970-х рр., з'ясувати суть і результати економічних реформ 1980—1990-х рр.; закріпити навички аналізу і зіставлення історичного матеріалу, уміння розглядати історичні явища в конк­ретно-історичних умовах, використовуючи комп’ютерні технології; виховувати учнів у дусі пат­ріотизму, національної свідомості та гідності.

Тип уроку:     вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, карта «Країни Азії в другій половині XX — на почат­ку XXI ст.», атлас,  електронний підручник з всесвітньої історії.

Основні поняття і терміни: громадянська війна, КНР,  «великий стрибок», «культурна революція», політика реформ.

 

Хід уроку.

І.   Організаційний момент.

ІІ.  Вивчення нового матеріалу.

План.

  1. Завершення громадянської війни. Проголошення КНР.
  2. Початок соціалістичного будівництва. «Великий стрибок».
  3. «Культурна революція».
  4. Політика реформ у Китаї.
  5. Зовнішньополітичний курс Китаю.

Проблемне запитання: Яку роль відіграє особа в історії       та в житті держави?

  1. Завершення громадянської війни. Проголошення КНР.

 Розповідь учителя. (на комп’ютері  демонструється карта «Країни Азії в другій половині ХХ-на початку ХХІ ст.)

      Китай був першою країною, яка зазнала нападу з боку агресивних держав (Японія, 1931 р.). Друга світова війна якоюсь мірою консолідувала різні політичні сили в боротьбі з японською агресією, які протягом тривалого часу вели між собою збройну боротьбу. Закінчення Другої світової війни загострило протиріччя між Комуністичною партією Китаю (КПК) і гоміньданом  у боротьбі за владу.

      Гоміньдан (уряд Чан Кайші) тривалий час підтримувався СРСР, США, Великою Британією.

      Уряд гоміньдану контролював більшу територію Китаю і зробив вагомий внесок у розгром Японії. 14 серпня 1945 р. між СРСР і Китаєм було підписано договір про дружбу і співробітництво, а також серію інших угод.

       Основним суперником гоміньдану в боротьбі за владу були КПК і збройні формування Національно-визвольної армії Китаю (НВАК). КПК і НВАК зробили вагомий внесок у боротьбу з японською агресією і, на відміну від гоміньдану, вели її послідовно і досить успішно. У боротьбі з Японією КПК і НВАК зазнавали ударів від гоміньдану.

       Вступ Радянського Союзу у війну проти Японії, розгром Квантунської армії, встановлення радянського контролю над Південно-Східним Китаєм, початок конфронтації між СРСР і Заходом внесли зміни в розстановлення сил у Китаї. Непорозуміння між Заходом і СРСР призвели до зміни тактики Радянського Союзу.

      Навесні 1946 р. радянські війська були виведені з Маньчжурії, а контроль над цією територією було передано НВАК, якій також було передано значну кількість японської трофейної зброї.

     10 жовтня 1945 р. між КПК і гоміньданом було підписано Угоду про мир і національне відродження. Але ця угода фактично була перемир'ям напередодні вирішального етапу боротьби за владу.

     Виведення радянських військ розв'язало руки гоміньдану для поширення своєї влади на Південно-Східний Китай. У містах, куди вступали війська Чан Кайші, ліквідовувалися місцеві органи влади, створені КПК. Такі дії викликали сутички між НВАК і армією   гоміньдану. У своїх діях Чан Кайші спирався на підтримку США, які озброїли його армію. Але швидкого успіху йому не вдалося досягти і бойові дії вилились у тривалу громадянську війну.

     Після року жорстоких боїв НВАК зупинила стратегічний наступ гоміньданівських військ і перейшла в контрнаступ (липень 1947 р.). У серпні 1948 — січні 1949 р. НВАК отримала перемогу в трьох найбільших битвах: Ляоши-Шеньянській, Хуайхайській, Бейтін-Тяньцзінській. У квітні 1949 р. НВАК форсувала Янцзи, тим самим режим Чан Кайші був поставлений на межу поразки. Залишки го­міньданівських військ було евакуйовано на острів Тайвань.            На визволеній території КПК проводила аграрну реформу, яка забезпечила комуністам підтримку в громадянській війні. 30 червня 1950 р. був прийнятий закон про аграрну реформу: ліквідовува­лось поміщицьке землеволодіння, земля передавалась у власність селянам. Але це призвело до поділу землі на дрібні ділянки, що гальмувало модернізацію сільського господарства. Зрозумівши це, комуністи відразу після завершення розподілу землі починають кооперацію, яку було завершено в 1956 р.

     Проводилась націоналізація великих промислових підприємств, банків, залізниць, власності іноземного капіталу. Було встановлено монополію зовнішньої торгівлі й контроль над імпортом товарів. Але економіка залишилась багатоукладною, комуністи не конфісковували власність тих, хто надавав їм підтримку. Починаючи з 1956 р., шляхом викупу, приватний сектор економіки став перетворюватися на державний.

   1 жовтня 1949 р. Мао Цзедун на площі Таньаньминь у Пекіні прого­лосив утворення Китайської Народної Республіки (КНР). Були встанов­лені дипломатичні відносини з багатьма європейськими та азіатськи­ми країнами. У грудні 1949 р. Мао Цзедун відвідав СРСР. 14 лютого 1950 р. між Китаєм і СРСР був підписаний договір про дружбу, союз і взаємну допомогу. Захід не визнавав нової держави — місце Китаю в ООН до 1971 р. займали представники гоміньдану.

    У 1950 р. вся континентальна частина Китаю, крім Тибету, була звільнена від військ Чан Кайші, які евакуювалися на острів Тайвань під захист США та в Бірму. Це поклало початок розколу Китаю на дві держави, які пішли різними шляхами економічного, соціального та ідеологічного розвитку.

     25 жовтня 1950 р. війська КНР вступили у війну в Кореї, тим самим врятувавши від поразки режим Кім Ір Сена (загинуло 1 млн. китайських солдатів).

 

Запитання на закріплення.

1.   Коли було проголошено КНР?

2.   Що сприяло перемозі комуністів у громадянській війні? 3.   Якими були перші заходи комуністів?

 

2. Початок соціалістичного будівництва. «Великий     стрибок»

 

Робота з підручником.

Завдання: Заповніть таблицю

«Політика «великого стрибка» в Китаї».

Заходи

Результати

 

 

 

Запитання:

Чому політика «великого стрибка» зазнала краху?

 

3. «Культурна революція».

Розповідь учителя.

     У 1957 р. Мао Цзедун висунув ідею класової боротьби в соціаліс­тичному суспільстві. У 1962 р. він проголосив тезу про загострення класової боротьби і продовження революції при диктатурі пролета­ріату. Основним ворогом оголошувався внутрішній і міжнародний ревізіонізм. Для боротьби з ревізіонізмом у 1965 р. Мао закликав до Великої пролетарської культурної революції, яка розпочалась у 1966 р. і була націлена на усунення з партії і державного керівництва всіх незгодних з політикою Мао та нав'язування Китаю схеми розвитку «казарменого комунізму» (поширювалося гасло: «Усій країні вчитись в армії»).

     Словникова робота.

      Учитель пропонує учням  знайти в електронному підручнику і записати в зошит визначення поняття «культурна революція».

   Робота з електронним підручником:

Учитель пропонує учням переглянути відеосюжет «культурна революція»

 

Робота з документами.

 Вчитель  пропонує опрацювати текст документа (роздатковий матеріал) і дати відповідь на запитання.

  1. Яка мета «культурної революції»?
  2. Висловіть своє ставлення до закликів хунвейбінів.
  3. Які наслідки мала «культурна революція».

Із листівки хунвейбінів (1966)

У всіх театрах, кінотеатрах, книжкових крамницях тощо слід розмістити портрети Мао Цзедуна!

Старі звичаї мають зникнути !                                        ,

Слід ліквідувати ресторани вищого класу!

Гасло варто писати червоними, а не золотими літерами!

Вивчення творів Мао Цзедуна потрібно починати в дитячих садках!

Інтелігенція має поїхати працювати в село!

Слід харчуватися разом, а також відновити мораль перших народ них комун 1958 р.!

Слід відмовитися від використання парфумів, прикрас, косметичних засобів та одягу непролетарського характеру!

Слід ліквідувати залізничні вагони першого класу та салон-вагони!

Не слід робити фото, що рекламують так звану «жіночу красу»!

Слід розправитися зі старим живописом, який зловживав неполітичною тематикою, зображенням бамбукових дерев! Не можна допустити того, щоб картини не відповідали ідеям Мао Цзедуна!

 

   Робота з електронним підручником

(Історичні особи. Мао Цзедун. )

Запитання: Яка роль Мао Цзедуна в житті держави?.

 

Відповідь на проблемне запитання. (учні висловлюють свої думки про роль особа в історії та в житті держави).

 

  1. Політика реформ у Китаї.

 Розповідь учителя.

На Пленумі ЦК КПК у грудні 1978 р. було взято курс на перебудову і переведення на нову базу промисловості, сільського господарства, армії, науки і техніки, який отримав назву «чотирьох модернізацій». Ідеологічною основою реформ стали такі принципи: соціалістичний шлях розвитку, демократична диктатура народу, керівництво компартії, марксизм-ленінізм та ідеї Мао Цзедуна. Реформи розпочалися в сільському господарстві, а потім були поширені й на промисловість.

? Реформи учні записують в зошити.

Реформи у сільському господарстві.

  • Поділ землі комун порівну між селянськими сім'ями і передача її в оренду.
  • Запровадження сімейного підряду.
  • Дозвіл селянам продавати залишки продукції на ринку після виконання державного замовлення (з 1984 р.).
  • Підвищення державних закупівельних цін.
  • Створення мережі малих сільськогосподарських підприємств з переробки продукції і підсобних промислів.

Реформи у промисловості.

  • Введення на держпідприємствах госпрозрахунку та економічних стимулів праці.
  • Заохочення індивідуальної трудової діяльності.
  • Створення невеликих приватних підприємств у торгівлі, сфері обслуговування і легкій промисловості.
  • Запровадження оренди в промисловості.
  • З метою залучення іноземних інвестицій для модернізації китайської промисловості, упровадження нових технологій і підготовки кваліфікованих кадрів створювалися вільні економічні зони.

     Економічні реформи дали значний приріст виробництва (близько 8 -10 % на рік). На споживчому ринку з'явилась велика кількість товарів, які раніше були відсутніми. Китай став одним із більших експортерів. Підвищився життєвий рівень населення, і обсягом валового національного продукту Китай поступався лише США, але у розрахунку на душу населення знаходився на останніх місцях.

    Особливістю китайських реформ є те, що вони не зачіпали політичну сферу. У Китаї при владі залишається комуністична партія. Спроби демократичних сил поставити питання про політичні форми завершилися кривавою трагедією на площі Таньаньминь 1989 р., коли було розігнано в кривавих сутичках студентів.

    Важливою подією у розвитку Китаю стала передача влади керівників старшого покоління молодшому, яка відбулась у 2003 р.

 

Групова робота.

 Група (А) працює з історичними документами (роздатковий матеріал).

 

Опрацюйте тексти документів і дайте відповіді на запитання.

1.   Які завдання поставило перед собою китайське керівництво, розпочинаючи реформи?

2.   Чому реформи були розпочаті саме із сільського господарства?

3.   Охарактеризуйте результати реформ.

 

Зі вступної промови Ден Сяопіна на XII з'їзді КПК

(1 вересня 1982 р.)

     1980-ті роки — найважливіший період в історичному розвитку нашої партії та держави. Прискорення темпів соціалістичної модер­нізації, возз'єднання Батьківщини, включаючи об'єднання з Тайва­нем, боротьба проти гегемонізму, за збереження миру в усьому сві­ті — такі три основні завдання, що стояли перед китайським народом у 1980-ті рр. В основі цих трьох завдань лежить економічне будівни­цтво, у якому запорука вирішення зовнішніх і внутрішніх проблем країни. Упродовж тривалого часу, як найменше впродовж останніх 20 років теперішнього століття, нам потрібно, не ослаблюючи зусиль, завершити чотири справи: перебудову керівного апарату і реформу господарської системи, революціонізування, омолодження та озброєн­ня загальними і спеціальними знаннями рядів кадрових робітників, будівництво соціалістичної духовної культури; припинення злочинної діяльності в економічній та інших галузях, що підривають соціалізм; упорядкування партійного стилю і партійних організацій на основі глибокого вивчення нового Статуту партії. У цьому найважливіша запорука відстоювання соціалістичного шляху і мобілізації всіх сил на здійснення модернізації.

З інтерв'ю Ден Сяопіна

(6 жовтня 1984 р.)

      Оживляти економіку країни ми почали перш за все із села, бо тут мешкає 80 % населення Китаю. Стабільність китайського суспільства і розвиток китайської економіки перш за все залежать від розвитку села і покращення життя селян. Збільшення річного виробництва продукції у 4 рази залежить у першу чергу від того, чи зможуть ці 80 % населення домогтися цього збільшення. Як тепер видно, цілий ряд нових підходів щодо села принесли успіх, ефект вони дають швидко, результати помітні. Раніше селу проходилося туго. А тепер можна сказати, що переважаюча більшість сільського населення їсть досхочу і одягається краще, житлові умови набагато покращилися. Ефективність політики відносно села надихнула нас на збільшення валового національного продукту в 4 рази, зміцнила нашу впевненість.

Група (Б) працює з електронним підручником (історичні особи. Ден Сяопін .)

Запитання: Яка роль Ден Сяопіна  в житті держави?.

Учитель робить підсумки уроку і оцінює учнів.

Комуністи, перемігши у континентальному Китаї, приступили до комуністичних перетворень. Поступовість у проведенні перетворень не влаштувала керівництво країни на чолі з Мао, вони почали форсувати процеси. Експерименти з побудови комунізму, «вели­кий стрибок», «культурна революція» дорого коштували країні: сотні мільйонів загиблих, майже повне розорення країни. Із кінця 1970-х рр. керівництво Китаю, зрозумівши попередні помилки, розпочало проведення радикальних економічних реформ, які дали феноменальний результат.

 

ІІІ. Домашнє завдання.

1. Опрацювати текст підручника:Т.В. Ладиченко, ст.250-  257.

2. Складіть таблицю «Етапи та основні риси зовнішньої   політики Китаю».

Категория: Кобернік Микола Анатолійович | Просмотров: 212 | Добавил: korsunzosh2 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Октябрь 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Архив записей

Корсунь –Шевченківська Загальноосвітня школа І-ІІІступенів №2 © 2017
Конструктор сайтов - uCoz