Вторник, 17.10.2017, 05:50
Приветствую Вас Гость | RSS

Корсунь-Шевченківська ЗОШ №2 - громадсько - активна школа

Категории раздела
Наш опрос
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Блог

Главная » 2015 » Октябрь » 27 » Країни Африки
13:58
Країни Африки

Мета:  показати причини падіння колоніальної системи на південь від Сахари, охарактеризувати розвиток Африки в повоєнний період; формувати вміння аналізувати й узагальнювати історичний матеріал; продовжити роботу з електронним підручником; виховувати учнів у дусі патріотизму, взаєморозуміння між народами на основі особистого усвідомлення досвіду історії.

Тип уроку:    комбінований.

Обладнання: підручник, стінні карти «Світ між двома світовими війнами», «Африка у 1920—1930-ті рр.», атлас, Основні поняття і терміни: колонізація, колоніалізм, Республіка Ріф, Африканський національний конгрес.

 

Хід уроку.

І.   Організаційний момент.

ІІ.  Перевірка домашнього завдання. 

Відеорозминка.

На моніторах демонструються портрети політичних діячів.

Завдання:

  • Визначте історичну особу.
  • Яку країну представляє цей діяч?
  • З якими подіями асоціюється ця історична особа?

 

Різнорівневі завдання:

Високий рівень навчальних досягнень. Учні виконують завдання на картках.

 

Картка №1.

   1. Установіть відповідність між поняттями та їхніми визначеннями.

А   Іншими словами «борці за віру», військові форму-        

      вання в Афганістані                                                            

Б    Учні релігійної школи, іншими словами «шука-                     чі», воєнно-політичне угруповання в Афганістані         

В    Етнічна більшість Афганістану                                          Г    Камбоджійські комуністи

 

1    «Червоні кхмери»                   

2    Моджахеди

3    Таліби

4    Пуштуни

5    Шиїти

 

А

 

Б

 

В

 

Г

 

2.  Розташуйте прізвища прем'єр-міністрів Індії в хронологічній послідовності їхнього перебування при владі.

А    Р. Ганді

Б    І. Ганді

В    Н. Рао

Г    Дж. Неру

 

А

 

Б

 

В

 

Г

 

3.  Запишіть назву держави, до якої належать історичні терміни та поняття: «Доктрина Трумена», Меджліс, «Зелена революція», «Курдська проблема», Партія благоденства, Партія вітчизни, «Велика вісімка».

 

 

 

Картка №2.

1. Доберіть до імен історичних постатей їхні характеристики.

1. Джавахарлал Неру

2. Ден Сяопін

 

3. Рухола Хомейні

4. Пол Пот

 

а)  Видатний державний і політичний діяч Китаю, архітектор ки­тайських реформ.

б) Релігійний та державний діяч Ірану, запеклий ворог шаха, що повернувся з еміграції після втечі іранського правителя.

в) Диктатор Камбоджі, що встановив у країні режим геноциду.

г)  Видатний державний діяч Індії, перший прем'єр-міністр країни після здобуття незалежності.

2. Позначте «чотири принципи» Ден Сяопіна (4 правильні відповіді).

А    «Три представництва в партії»

Б    Одержавлення власності

В    Дотримання соціалістичного шляху

Г    Диктатура пролетаріату

Д    Керівна роль компартії

Е    Дотримання ідей марксизму-ленінізму та Мао Цзедуна

Є    Створення «середньозаможного суспільства»

3.  Запишіть духовний сан відомого політичного діяча, прочитавши наведені факти з його біографії: наро­дився в сім'ї священнослужителя; навчався і викладав у найавторитетніших ісламських навчальних закладах; відкрито виступив проти «білої революції» в Ірані; був виселений із країни і тривалий час перебував в еміграції; у 1979—1989 рр. був духовним лідером Ірану й численних шиїтів у різних куточ­ках світу.

 

Достатній рівень навчальних досягнень.

Тести (з уніфікованими бланками для відповідей і «ключем» для перевірки). 

 

              __історія__Вар._

              Клас_     Тема___

 

              (Прізвище, ім'я)

 

№ запитання

а

б

в

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

 

І Варіант.

1. Перший уряд незалежної Індії очолив(ла):

а)  М. Ґанді;                                          в) Дж. Неру. *

б)  І. Ґанді;

2. Радянська агресія в Афганістані тривала протягом:

а)   1978—1979 рр.;                              в) 1979—1989 рр. *

б)   1978—1989 рр.;

3. Повоєнна конституція Японії була прийнята:

а)  у 1946 р.;                                         в) 1951 р.

б)   1947 р.; *

4. Єгипет було проголошено республікою:

а)  у 1952 р.;                                         в) 1956 р.

б)   1953 р.;   *

5.  Демократична Республіка В'єтнам була проголошена:

а)   2 вересня 1945 р.;  *                        в) 2 липня 1976 р.

б)   17 вересня 1945 р.;

6.  У  1994 р.  в Камбоджі було відновлено монархію.  Королем став:

а)  Пол Пот;                                          

б)  Нородом Сіанук;   *                         

в)  Ієнг Сарі;  

7.  Позначте назву держави, до якої можна вжити терміни і поняття: «нове суспільство з чистого аркуша», «комуністичні реформи», «червоні кхмери».

а)  Китай;                                              в) Лаос.

б)   Камбоджа; *

8. Уряд Демократичної Республіки В'єтнам очолив:

  а) Лон Нол;                                          в) Х о Ши Мін. *

б)  Ден Сяопін;

9.   Вкажіть країни, що отримали назву нових індустріальних країн (або «малих драконів») Південно-Східної Азії:

а) Південна Корея, Гонконг, Сінгапур, Тайвань; *

б)  Південна Корея, Малайзія, Філіппіни, Гон­конг;

в)  Таїланд, Малайзія, Філіппіни, Макао.

10.   Що таке «стежка Хо Ши Міна»?

а)  так званий «в'єтнамський шлях» побудови комунізму в країні з врахуванням місцевих особ­ливостей;

б)  система стратегічних шляхів через Лаос і Камбоджу, якими Північний В'єтнам (ДРВ) на­правляв допомогу комуністам Південного В'єт­наму; *

в) напрямок наступу військ ДВР на Сайгон — столицю Південного В'єтнаму.

 

 

 ІІ Варіант.

 1.  Яка колоніальна імперія припинила своє існування під час першого етапу деколонізації (1945-1955 рр.)?

а) Англійська; *

б)  Голландська;

в)  Французька.

2.   «Культурна революція» проводилась:

а)  в Японії;                                          в) В'єтнамі.

б)  Китаї;    *                                           

3. Першим прем'єр-міністром держави Ізраїль був:

а)  Д. Бен Гуріон;  *                               в) І. Рабін.

б)  Г. Меїр;                                            

4. Який рік вважається так званим «роком Аф­рики»?

а)  1960 р. — оскільки тоді незалежність здобу­ли 17 африканських країн; *

б)  1975 р. — оскільки зазнала краху найдавні­ша португальська колоніальна імперія;

в)  1990 р. — оскільки незалежність здобула На­мібія, остання колонія в Африці.

5.  Яка вирішальна подія в історії Японії відбу­лася 3 травня 1947 р.?

а)  було прийнято Конституцію Японії; *

б) було підписано мирний договір у Сан-Фран­циско;

в)  почалося правління імператора Японії —Хірохіто.

6.  Американська агресія у В’єтнамі тривала протягом:

а)   1963—1975 рр.;                              в) 1964—1973 рр. *

б)   1965—1973 рр.;

7. Першим президентом Індонезії був:

а) Ієнг Сарі;                                          в) Сухарто.

б) Сукарно ; *

8.   Що таке «стежка Хо Ши Міна»?

а)  так званий «в'єтнамський шлях» побудови комунізму в країні з врахуванням місцевих особ­ливостей;

б)  система стратегічних шляхів через Лаос і Камбоджу, якими Північний В'єтнам (ДРВ) на­правляв допомогу комуністам Південного В'єт­наму; *

в) напрямок наступу військ ДВР на Сайгон — столицю Південного В'єтнаму.

9.  Американо-в'єтнамська війна завершила­ся підписанням...

а) Женевських угод;

б) Евіанських угод;

в)  Паризьких угод. *

10. У якій країні Південно-східної Азії у 1975— 1979 рр. існував режим «червоних кхмерів»?

а) у Таїланді;

б) у Лаосі;

в) у Камбоджі. *

 

       ІІI.  Вивчення нового матеріалу.

                              План.

  1. Здобуття незалежності народами континенту.
  2. Крах апартеїду на півдні Африки.

      3.   Економічний та політичний розвиток країн Африки      наприкінці ХХ – на початку ХХІ ст.

 

     1. Здобуття незалежності народами континенту.

    Вступне слово учителя. (супроводжується роботою з картами)

До Другої світової війни в Африці існувало тільки чотири незалежні держави: Єгипет, Ефіопія, Ліберія і Південно-Африканський Союз. Найбільші колонії в регіоні належали Великій Британії, Франції, Бельгії та Португалії.

Країни центральної та південної частини Африканського кон­тиненту особливо гостро відчули на собі наслідки панування колонізаторів. Тропічна Африка була найвідсталішим в економіч­ному аспекті регіоном світу. Промислової продукції на душу населення вироблялось у 10—20 разів менше, ніж в економічно розвинених країнах. Більша частина населення була зосереджена у традиційному секторі — сільському господарстві, де панували родоплемінні й напівфеодальні відносини. Корінне населення у більшості своїй було неписьменним. Голод і хвороби прирікали народи на вимирання. Середня тривалість життя становила мен­ше 30 років.

Пік боротьби за незалежність в Африці припав на період із 1957 р. по 1962 р., коли майже весь континент звільнився від колоніалізму.  

Самостійна робота.

Використовуючи електронний і шкільний підручники (§35п.1; ст.287-290), складіть таблицю:

 

"Національно-визвольна боротьба країн Афри­ки"

Дата здобуття незалежності

      Країна

         Внаслідок яких дій

 

 

 

 

Запитання на закріплення.

 

1.   Які європейські країни мали колонії в Африці?

2.  Який рік отримав назву «рік Африки»?

3.  У хронологічній послідовності вкажіть роки проголошення не­залежності африканськими країнами.

4.  Які країни Африки намагалися йти некапіталістичним (соціаліс­тичним) шляхом розвитку?

5.УНІТА — це ... .

6.   У чому полягає подібність історичних доль Зімбабве і Намібії?

7.  Які події призвели до небаченого голодомору в Сомалі?

 

2. Крах апартеїду на півдні Африки.

    Вступне слово учителя.

Найрозвинутішою в Африці країною з ринковою економікою є Південно-Африканська Республіка (ПАР) (до 1961р. Південно-Африканський Союз (ПАС)).

З 1948 р. расистський режим Південно-Африканського Союзу офіційно запровадив політику апартеїду.

Словникова робота.

Учитель пропонує учням знайти в електронному підручнику і записати в зошити визначення поняття «апартеїд».

Самостійна робота з електронним підручником.

Використовуючи фрагмент відеофільму і текст підручника §35п.3, дайте відповіді на запитання

  1. Яка суть політики апартеїду?
  2. Які політичні угруповання вели боротьбу проти расистського режиму?
  3. Хто очолював АНК?
  4. Коли було ліквідовано режим апартеїду?

Розповідь учителя.

Внутрішньополітичний розвиток країни багато в чому визна­чала правляча з 1948 р. націоналістична партія. Вона була ініціа­тором проведення всіх расистських законів і впродовж десятиріч обстоювала режим апартеїду.

Після приходу до влади Фредеріка де Клерка, лідера націона­лістичної партії, який став 1989 р. президентом країни, розпочав­ся поступовий демонтаж системи апартеїду. Було скасовано одіозні обмеження для чорного населення, анульовано закон про заборону змішаних шлюбів. Де Клерк і його прихильники висту­пали за активне залучення до економічного й політичного життя небілого населення. Було легалізовано всі опозиційні політичні партії, амністовано багатьох політичних в'язнів.

У 1991 р. вийшов на свободу Нельсон Мандела.

У квітні 1994 р. в ПАР уперше відбулися вибори до парла­менту без расової дискримінації. За підсумками виборів АНК, за якого проголосувало 62,55% виборців, здобув більшість місць у нижній палаті парламенту (національна асамблея), у верхній (сенат) і відповідно посади президента ПАР і першого виконавчого віце-президента (Табо Мбекі). Його представни­ки очолили 18 із 27 міністерств. Президентом ПАР став Нель­сон Мандела. (на моніторах демонструється портрет політичного діяча)

Н. Мандела та його уряд твердо здійснювали політику націо­нального примирення, в тому числі через збереження статус-кво в економічній системі та становища білого населення з одночас­ним ужиттям масштабних заходів для поліпшення соціально-еко­номічних умов життя чорних африканців.

У червні 1999 р. на чергових виборах переміг Табо Мбекі, який продовжив курс Нельсона Мандели.

 

     3. Економічний та політичний розвиток країн Африки наприкінці ХХ – на початку ХХІ ст.

 Самостійна робота з електронним підручником.

? Спираючись на текст підручника §35п.3, випишіть основні проблеми «Чорного» континенту.

 

ІV. Закріплення нових знань і вмінь учнів. 

Робота з картою.  Назвіть і покажіть на карті:

  • країни, що отримали незалежність у 1957р.;
  • колишні британські колонії, які здобули незалежність у 60-ті рр.;
  • країну, яка була проголошена у 1990р.

 

Учитель, використовуючи метод «Мікрофон», надає можливість кожному учню продовжити речення «Сьогодні на уроці я дізнався (дізналася), що …».

 

VПідсумки уроку.

Африка на південь від Сахари в другій половині XX ст. зосередила на своїй території найбільш гострі проблеми і протиріччя сучасного світу.

Після визволення від колоніальної залежності країни континенту стали ареною боротьби між наддержавами, полігоном для прове­дення соціально-економічних експериментів. Усі моделі розвитку (соціалістична орієнтація, індустріалізація, інтеграція у світову економіку та ін.), яким намагались слідувати країни Африки, ви­явилися малоефективними.

На сьогодні проблеми континенту стали все більш проявлятися як глобальні, які африканські країни не взмозі вирішити самостійно.

 

VІ. Домашнє завдання.

 Опрацювати текст підручника: Т.В. Ладиченко. ст.287-   295.

 

Категория: Кобернік Микола Анатолійович | Просмотров: 353 | Добавил: korsunzosh2 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Октябрь 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Архив записей

Корсунь –Шевченківська Загальноосвітня школа І-ІІІступенів №2 © 2017
Конструктор сайтов - uCoz