Среда, 20.09.2017, 05:59
Приветствую Вас Гость | RSS

Корсунь-Шевченківська ЗОШ №2 - громадсько - активна школа

Категории раздела
Наш опрос
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Блог

Главная » 2015 » Октябрь » 27 » Культура кінця XVIII — першої половини XIX ст. (урок № 2)
14:40
Культура кінця XVIII — першої половини XIX ст. (урок № 2)

Мета: сформувати в учнів уявлення про розвиток культури   кінця XVIII — першої половини XIX ст., визначити основні досягнення в галузі культури; конкретизувати уявлення учнів про розвиток  літератури і мистецтва на прикладі діяльно­сті їх видатних представників; розвивати в учнів навички роботи з різними ви­дами історичних джерел, виступу перед аудіторією.

Основні знання:  нових стилів у літературі й мистецтві.

Основні поняття й терміни: класицизм; романтизм; реалізм; класична література.

Обладнання: підручник, презентації «Подвійна дія».

Тип уроку:  урок-презентація; уявна екскурсія.

 

Підготовчий етап

Урок готується як спільна творча робота вчителя та учнів упродовж 2 тижнів. Учні об'єднуються у творчі групи (3 групи по 5-6 учнів), обирають один із напрямків уявної екскурсії та опрацьову­ють його.

Можливі напрямки: «Література», «Образотворче мистецтво та архітектура», «Музичне мистецтво».

Для посилення навчальної та емоційної функції уроку учасників твор­чих груп можна назвати відповідно до часу і теми, що вивчаються («Літератори», «Мистецтвознавці», «Зотчі», «Композитори»), а також залучити до рольових ігор, діалогів, диспутів.

Урок базується на засадах активної учнівської пізнавальної діяльнос­ті, їх самоосвіти, взаємонавчання, спільної творчості з учителем. Деякі завдання уроку мають поглиблений характер, деякі — випереджальний.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

 Бесіда на повторення.

  1. Як називався період піднесення й розквіту європейської куль­тури з кінця XI до середини XVIII ст.? (Відродження.)
  2. Перелічіть видатних художників епохи Високого Відроджен­ня Італії (Леонардо да Вінчі, Рафаель Санті, Мікеланджело Буонаротті, Тиціан), Голландії (Пітер Рубенс, Рембрандт), Німеччини (Альбрехт Дюрер), Іспанії (Дієго Веласкес).
  3. Які твори цих художників вам відомі? («Джоконда, або порт­рет Мони Лізи» Леонардо да Вінчі; «Афінська школа» й «Сікстинська мадонна» Рафаеля Санті; «Давид» і розписи Сікстинської капели у Ватикані Мікеланджело Буонаротті; «Магдалена, що кається», і «Даная» Тиціана; «Селянський танець» і «Повернення Діани з по­лювання» Рубенса; «Даная», «Нічна варта», «Повернення блудного сина» Рембрандта; «Таємна вечеря» і «Чотири апостоли»          А. Дюрера; «Прялі» та «Вакх» Д. Веласкеса).
  4. Назвіть видатних письменників-гуманістів того часу. (Томас Мор, Вільям Шекспір, Сервантес, Франсуа Рабле.)

Узагальнюючи відповіді учнів, учитель відзначає, що зміни в житті європейських країн, викликані промисловим переворотом і Великою фран­цузькою революцією, позначились і на змісті громадської думки. Значно зріс інтерес до історії й майбутнього суспільства. В літературі й мистецтві на зміну кла­сицизму прийшов романтизм, а пізніше з'явився і реалізм.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

План.

  1. Основні напрямки розвитку літератури.
  2. Образотворче мистецтво та архітектура.
  3. Музичне мистецтво.

Постановка проблемного завдання уроку.

Доведіть, що наприкінці XVIII — у першій половині XIX ст. в розвитку культури відбулися серйозні зміни.

 

Розповідь учителя.

Про­відними напрямами (епохами) в літературі та мистецтві XVIII—пер­шої половини XIX ст. були класи­цизм, романтизм і реалізм.

Класицизм, (від латинського «зразковий») виник ще в XVII ст., в часи раннього Просвітительства, але досяг розквіту в XVIII ст. Зне­важаючи середньовічні традиції і всіляко відхрещуючись від них, ав­тори зверталися до античної куль­тури як до ідеального зразка для наслідування. Було прийнято до­держуватися твердих норм і правил у художньому зображенні, прагну­ти досконалості й точності у викла­денні літературної думки, в сюжеті картини. Обов'язковою була на­явність просвітницького, виховного смислу в творі.

Романтизм виник на зламі XVIII - XIX ст. на хвилі широкого розчарування в Європі підсумками Французької революції і народженням капіталізму. Сама назва свід­чить про його зверненість до історії та культури середньовічної (романської, латинської) Європи. Представники романтизму протиставляли дійсності свої мрії та ідеали, вони вводили чи­тачів у світ надзвичайних подій і не­звичайних людей. Герої творів — осо­бистості горді, сповнені людської гідності, прагнуть свободи. Романти­ки відмовилися від строгих норм кла­сицизму, змішували натхненний па­фос і зухвалу іронію, трагічне і комі­чне, любили вдаватись до несподіва­них і різких контрастів.

Представники реалістичного (від латинського «дійсний») напряму, який розвивається з 30-х років XIХ століття, ставили собі за мету об'єктивно, правдиво відобра­зити світ. У їхні твори увійшло зви­чайне життя у всіх його проявах. Найважливішою рисою реалістич­ного методу є показ характерів ге­роїв у їхньому становленні та роз­витку, залежність людських доль від історичних умов.

 

Творча група 1: «Літератори».

Завдання класу «Скарбничка». Зібрати у скарбнички (у зошитах) цікаві відомості про європейську літературу.

Метод: робота в парах.

Учень № 1 – записує ім’я митця.

Учень № 2 – записує його твори.

<  Виступ творчої групи 1.

Література.ppt

Бесіда за підсумками роботи в парах.

  1. 1. Хто був засновником романтизму в російській літературі?   (О.С. Пушкін)
  2. Назвіть ім’я англійського поета-лірика, автора поеми «Дон Жуан».   (Джордж Байрон)
  3. Кому належать слова «Мистецтво -це «дзеркало, яке відбиває то небесну лазур, то багно до­рожніх калюж».   (Стендаль)
  4. Назвіть літературний твір, що вважається найкращим зразком романтичного історичного роману та його автора.                    
  5. (Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері»)

Творча група 2: «Мистецтвознавці», «Зотчі».

   Вчитель дає завдання класу за рядами.   

 І ряд — «зібрати» у скарбнички шедеври живописців-романтиків;

II ряд — «зібрати» у скарбнички полотна представників класицизму і реалізму;

ІІІ ряд — «зібрати» у скарбнички найвідоміші споруди у стилі: бароко, класицизму (ампір), еклектизму.

<  Виступ творчої групи 2.

Живопис.ppt   

Архітектура.ppt   

   Після виступу групи проводиться обмін думками за даним питанням (за рядами).

   Узагальнююча бесіда.

  1. Ілюстрація якої картини чи архітектурної пам’ятки сподобалась найбільше?
  2. Чи був відомий вам цей твір (пам’ятка) раніше?
  3. Чим вони вам сподобались?

Творча група 3: «Композитори».

   Учні даної групи та учитель пропонують однокласникам побувати у музичному салоні XVIII – XIX ст.

 Завдання класу:  зібрати у «скарбнички» музичні твори даного періоду.

  Метод: робота в парах.

<  Виступ творчої групи 3. 

Класич. музика      

Бесіда за підсумками роботи в парах.

  1. Назвіть представників романтизму в музиці.
  2. Які музичні твори і чому сподобалися найбільше?

ІV. Закріплення нових знань.

  Вирішення проблемного завдання.

V. Підсумки уроку.

 1.  Бесіда за запитаннями:

Як ви почувалися в тій чи іншій ролі?

— Що подобалося під час гри, а що ні?

Як цей досвід може вплинути на ваше подальше життя?

2. Учитель оцінює роботу учнів на уроці.

VІ. Домашнє завдання.

1.  Опрацювати текст § 23.

2.  Підготуватися до уроку тематичного оцінювання.

Категория: Кобернік Микола Анатолійович | Просмотров: 73 | Добавил: korsunzosh2 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Октябрь 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Архив записей

Корсунь –Шевченківська Загальноосвітня школа І-ІІІступенів №2 © 2017
Конструктор сайтов - uCoz