Среда, 20.09.2017, 05:58
Приветствую Вас Гость | RSS

Корсунь-Шевченківська ЗОШ №2 - громадсько - активна школа

Категории раздела
Наш опрос
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Блог

Главная » 2015 » Октябрь » 27 » Місто Рим та життя його мешканців
14:06
Місто Рим та життя його мешканців

Мета:  дати уявлення про життя столиці Римської імперії та побут римських громадян; ознайомити школярів із визначними пам'ятками Рима; підвищити культурний рівень учнів, розширити їхній кругозір.

Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть: дізнатися про життя і побут римлян, сімейні традиції та систему виховання; удосконалити навички роботи в групі; по­рівняти побут простих і знатних римлян; звичаї та тра­диції давнини із сучасним життям.

Обладнання: карта, презентації «Плакати», довідкова література.

Основні терміни і поняття: терми, форум, колізей, базиліка.

Тип уроку: комбінований.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  • Відеорозминка.

Завдання.ppt

  1. Римський поет, його найкращий твір – поема «Енеїда», яка описує мандри Енея. (Вергілій)
  2. Видатний римський історик, автор твору «Історія Риму від заснування міста». (Тит Лівій)
  3. Римський поет, автор поем «Метаморфози», «Мистецтво кохання». Життя закінчив у вигнанні. (Овідій Назон)
  4. Учитель й вихователь імператора Нерона, філософ-стоїк. (Сенека)
  5. Автор творів «Записки про Галльську війну» та «Записки про громадянську війну». (Цезар)
  6. Римський філософ, юрист, оратор, період його життя і діяльності називають добою «золотої латини». (Цицерон)

!   Тестування.

1. На честь своїх перемог кожен імператор будував

□  храм,                □ палац,                □ тріумфальну арку.

2. Автором поеми «Енеїда» є

□   Овідій,                       □ Вергілій,               □ Горацій.

3.«Золотим віком» римської літератури називають правління

□  Нерона,                     □ Цезаря,                 □ Августа.

4. Кому належить вислів «я знайшов місто з цегли, а залишу з мармуру»?

 □ Траяну.                      □ Августу.                □ Нерону.

5. Хто є автором відомого вислову «історію треба писати без гніву та пристрастей»?

□  Страбон,       □ Тит Лівій,     □ Публій Корнелій Тацит.

 

6. Найвідомішою спорудою Стародавнього Рима став

□ акведук Нерона,      □ Колізей.           □ театр Марцелла.

 

7. Першим  римським  поетом був

□ Андронік,                     □ Горацій,                □ Страбон.

8. Богом ковалів та ремісників у римлян був

□ Марс,                              □  Меркурій,                □  Вулкан.

9. Мовою стародавніх римлян була

□ грецька,                      □ фінікійська,              □ латинська.

10. Богиня кохання й родючості –

□ Юнона,                             □ Веста,                 □ Венера.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Актуалізація до уроку Рим.ppt

<  1.  Коли був заснований Рим?

       2.  Хто, згідно з легендою, є засновником Рима?

 

    Заслухавши відповіді учнів, учитель пропонує здійснити екс­курсію до Рима і побачити, що являла собою столиця імперії в перші століття нашої ери. 

 IV.  Вивчення нового матеріалу

План.

1. Визначні пам'ятки Рима.

2. Звичаї та традиції римлян.

3. Побут багатих городян.

4. Побут римської бідноти.

5. Римська сім'я та виховання дітей.

  1. Визначні пам'ятки Рима.

<  Розповідь учителя з використанням презентації.

Подорож до Стародавнього Риму\Архітектурні памятки Риму.ppt

Пройдемося вулицями Рима. Війни, пожежі, руйнації не обми­нули це місто. Багато його пам'яток втрачено. Та дещо залишилося.

Рим виник на семи пагорбах. Серце давнього Риму — Капітолійський па­горб, або просто Капітолій. Тут стояв найдавніший храм, присвячений Юпітеру.

Центральна площа Рима — знамени­тий «Форум Романум». Тут знаходили­ся приміщення сенату, ринок, стояли статуї знаменитих людей. Тут збиралися римляни на свята, звідси рухалися про­цесії на Капітолій до головної святині — храму Юпітера.

Рим був добре улаштованим містом: бруковані вулиці, водогін, каналізація. Його захищали міцні мури. В оселях за­можних римлян були ванни, існували й

громадські лазні — терми. Рим часто потерпав від пожеж. За Августа було створе­но протипожежну службу. Вона складалася з семи загонів, розташованих у різних місцях. До кожної команди входили лікарі, що надавали допомогу потерпілим.

Від республіканських часів зберегло­ся мало споруд. Це круглий храм богині  Вести, оздоблений пишними ко­рінфськими колонами. Веста була пок­ровителькою Рима, а також домашньго вогнища. Вічний вогонь був символом вічного Рима.

Римляни винайшли бетон і широко застосовували цеглу. Це дало змогу впровадити в архітектуру напівокруглі арки та склепіння. Мости, водогони, брами, вікна, двері — скрізь ми бачимо напівокруглі арки.   Це суто римська риса архітектури.

Серед аркових споруд — тріумфаль­ні арки. Це теж суто римські пам'ятки. Слово «тріумф» походить від свят, які влаштовували полководці чи імператори з приводу визначних військових перемог. Пізніше на честь якихось подій та на честь імператорів почали зводити тріум­фальні арки. Зовні вони нагадують бра­му, їх оздоблювали статуями, колонами, написами. Збереглися вони не лише в Римі, а й в інших містах. Цю традицію пізніше продовжували правителі євро­пейських країн. Всі знають Тріумфальну арку в Парижі. Її зведено  в  1807—1837 рр. на площі Зірки (нині площа генерала де Голля).

Активне бу­дівництво в Римі розпочалося в імпера­торський період. Тоді архітектура набула особливої помпезності. Для зведення па­лаців імператори обрали Палатинський пагорб. Особливо пишний палац звів собі імператор Нерон. Він займав площу 80 гектарів. Навколо нього прос­тягалися луки, озера, вілли. Тут височі­ла статуя Нерона — аж на 30 м.

   Поряд із «Форум Романум» виникає ціла низка нових форумів, тобто площ. Це форуми Цезаря, Августа, Траяна. В сучасному Римі є вулиця імператорських форумів. До форуму Траяна входило дві бібліотеки, ринок, храми. Донині вціліла лише колона, поставлена на честь пере­моги Траяна над даками. Колись її вінча­ла статуя цього імператора. Тепер на ній стоїть фігура апостола Петра.

Наступники Нерона розібрали його палац і збудували на цьому місці славнозвісний Колізей. Ця назва походить від слова «колосеум», тобто колосальний. Це справді грандіозна споруда, зведена для розваг римлян. Гігантський чотирипо­верховий амфітеатр вміщував 50 тис. гля­дачів. Вони у захваті стежили за бо­ротьбою гладіаторів. Слово «арена» ла­тинського походження. Воно означає пі­сок. Піском посипали дерев'яне лашту­вання, на якому велися гладіаторські бої.

Біля Палатинського пагорба розта­шовувався Великий  цирк, де відбували­ся кінні змагання. Його довжина 500 м. Зведений в сиву давнину та поновлений за Траяна, він вміщував 300 тис. гляда­чів. Римляни дуже полюбляли гладіа­торські бої та цирк. І в Римі було багато цирків та амфітеатрів.

Однією з найвеличніших будівель Ри­ма є Пантеон — храм усіх богів. Його почали будувати за Траяна, а закінчили за Адріана. Храм зведено у вигляді круглої зали, перекритої гігантським бетонним куполом. У стінах є ніші для статуй. Ок­расою Пантеону є оздоблення стін та під­логи різнокольоровими мармуровими плитами. Їх освітлює проміння сонця, що ллється крізь люк у куполі.

А тепер ближче познайомимось з життям мешканців столиці Римської імперії.

Робота в групах .

    Створюються чотири групи «екскурсоводів». Для кожної групи визначається тема екскурсії, план її проведення. На підготовку відво­диться 10 хвилин. Підготуватися до екскурсії допоможе відповід­ний пункт параграфа підручника та довідкова література.

Тема 1. Звичаї та традиції римлян.

План проведення екскурсії

1.  Гладіаторські бої.

2.  Перегони на колісницях.

3.  Терми — лазні, але не тільки.

4.  Гасло юрби: «Хліба і видовищ!»

 

Тема 2. Побут багатих городян.

План проведення екскурсії

1.  Особняк — житло багатих городян.

2.  Атрій — приймальня для гостей.

3.  Внутрішній дворик і кабінет господаря.

4.  Прикраси багатих будинків.

Тема 3. Побут римської бідноти.

План проведення екскурсії

1.  Багатоповерхові будинки в Римі.

2.  Меблі бідних римлян.

3.  Що заміняло римлянам каналізацію.

4. Чому в Римі часто траплялися пожежі?

Тема 4. Римська сім'я та виховання дітей.

План проведення екскурсії

1.  Глава родини — патер фаміліас.

2.  Римська школа. Основні предмети.

3.  Виховання синів у римських сім'ях.

4.  Виховання дочок, ставлення до жінки в римській родині.

 = «Екскурсоводи» — представники груп — проводять екскурсії, решта учнів виступають у ролі уважних «туристів», ставлять питання.

V. Закріплення нових знань

=  Учитель, використовуючи метод «Мікрофон», надає можливість кожному учню продовжити речення «Сьогодні на уроці я дізнався (дізналася), що …».

=  Бесіда за запитаннями:

Як ви почувалися в тій чи іншій ролі?

— Що подобалося під час гри, а що ні?

Як цей досвід може вплинути на ваше подальше життя?

VІ. Підсумки уроку.

    Учитель оцінює роботу учнів на уроці, визначається найбільш цікава й пізнавальна розповідь екскурсовода.

VІІ. Домашнє завдання.

1.  Опрацювати текст § 45.

2.  Підготувати повідомлення про Ісуса Христа

Категория: Кобернік Микола Анатолійович | Просмотров: 267 | Добавил: korsunzosh2 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Октябрь 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Архив записей

Корсунь –Шевченківська Загальноосвітня школа І-ІІІступенів №2 © 2017
Конструктор сайтов - uCoz