Вторник, 17.10.2017, 05:50
Приветствую Вас Гость | RSS

Корсунь-Шевченківська ЗОШ №2 - громадсько - активна школа

Категории раздела
Наш опрос
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Блог

Главная » 2015 » Октябрь » 27 » Війни наполеонівської Франції
14:23
Війни наполеонівської Франції

Мета:  розповісти про розгром наполеонівської армії в Росії, що поклав початок остаточній поразці Наполеона; озна­йомити учнів із закордонним походом російської армії та діями союзників проти наполеонівських військ; роз­крити причини поразки наполеонівської армії й падін­ня Першої імперії; пояснити принципи створення і суть Віденської системи міжнародних відносин й Священ­ного союзу; формувати уміння учнів працювати з істо­ричною картою, простежувати причинно-наслідкові зв'язки, розвивати навички заповнення хронологічної таблиці.

Основні поняття й терміни: «Битва народів»; реставрація, «Сто днів»; Віденський   конгрес; Священний союз; територі­альний переділ Європи.

Особа в історії:  Наполеон Бонапарт;   Олександр І;          М. І. Кутузов;  Шарль Моріс Талейран.

Обладнання: підручник, настінна карта «Війни наполеонівської Франції 1799—1815 рр.», атлас, анімаційний відеоролик.

Тип уроку:  комбінований.

 

ХІД УРОКУ

 

I.    ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

IIАКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    Учитель, перевіряючи заповнення учнями текстової історичної таблиці «Наполеонівські війни 1805—1815 рр.», роздає учням картки-тести з історичними тверджен­нями.

 

 

 

 

Клас______ П. І. _______________________________.  

І  Варіант

1. Дайте відповідь «так», якщо ви згодні з твердженням, і «ні», якщо не згодні.

А) 1806 року було створено третю антифранцузьку коаліцію у складі Англії, Пруссії, Росії, Швеції.

Б)  Адмірал Нельсон біля мису Трафальгар командував англійським флотом.

В)  21 листопада 1806 року був підписаний декрет  про Континентальну блокаду який був спрямований проти Росії.

2. Виберіть правильну відповідь.

1. Битва біля Фрідланда відбулась:

    а) 14 березня 1807 року.,        б) 14 квітня 1807 року.,          в)  14 березня 1806 року., 

2. Битва під Аустерліцем  закінчилася поразкою:

    а) Австрії та Росії                          б) Франції

3. Базельський мир був підписаний між:

   а) Францією та Австрією              б) Францією та Іспанією

3. Заповніть пропуски у тексті:

    Прусська армія звикла відбивати чітко крок на плац-парадах, але була зовсім не підготовленою до ведення сучасної на ті часи війни. Громіздка, неповоротка, обтяжена нескінченними обозами, вона пе­ресувалася навдивовижу ………. . 14 жовтня ….. року відбулася ви­рішальна битва. Наполеон під Ієною зустрівся з меншою части­ною ……… армії і ………….   .

4. Визначте:

  Де було прийнято рішення про запровадження континентальної блокади  На­полеоном 1806 р. у місті:

А) Відні;    Б) Тільзіті;      В) Берліні;       Г) Парижі.

 

Відповідь:  1.   А)-ні;  Б)-так;  Б)-ні.

  1. 1-б;  2-а;  3-б.
  2.     Прусська армія звикла відбивати чітко крок на плац-парадах, але була зо  всім не підготовленою до ведення сучасної на ті часи війни. Громіздка, неповоротка, обтяжена нескінченними обозами, вона пе­ресувалася навдивовижу повільно. 14 жовтня 1806 року відбулася ви­рішальна битва. Наполеон під Ієною зустрівся з меншою части­ною пруської армії і без труднощів розгромив її.
  3. В).

Клас______ П. І. _______________________________.  

ІІ  Варіант

1. Дайте відповідь «так», якщо ви згодні з твердженням, і «ні», якщо не згодні.

А) 1806 року було створено четверту антифранцузьку коаліцію у складі Англії, Пруссії,

      Росії, Швеції, Австрія.

Б)  Командуючим об’єднаною австро-російською армією було призначено М. І. Кутузова.

В)  7 червня 1807 року між Францією та Англією був підписаний Тільзітський мир.

2. Виберіть правильну відповідь.

1. Битва під Ієною відбулась:

а) 14 березня 1807 року.,  б) 14 жовтня 1806 року.,  в) 14 березня 1806 року.

2. Битва під Ваграмом  закінчилася поразкою:

    а) Австрії                           б) Франції

3. Битва під Прейсиш-Ейлау закінчилася підписанням мирного дрговору між:

   а) Францією та Австрією              б) Францією та Іспанією       в) Францією та Росією

3. Заповніть пропуски у тексті:

     Настав ранок 2 грудня …. року. Зійшло, як говорив потім Наполеон, «сонце ………». Австро-російська армія пішла в атаку й одразу ж потрапи­ла в пастку. Армія союзників була …….  ……. ……. . Австрійські і російські війська кинулися врозтіч з поля програної битви. Наступного дня Франц І поспішив укласти ……….. . Наполеон поставив вимо­гу вивести російські війська з авст­рійської території.

4. Визначте, яка подія відбулася раніше (необхідне підкресліть):

 Аустерліцька чи Трафальгарська битви?

 

 

Відповідь:  1. А)-так;   Б)-так;  В)-так. 

                   2. 1-б;  2-а;  3-в.

       3.    Настав ранок 2 грудня 1805 року. Зійшло, як говорив потім Наполеон,   «сонце Аустерліца». Австро-російська армія пішла в атаку й одразу ж потрапи­ла в пастку. Армія союзників була розчленована, дезорганізована і розбита . Австрійські і російські війська кинулися врозтіч з поля програної битви. Наступного дня Франц І поспішив укласти перемир’я . Наполеон поставив вимо­гу вивести російські війська з авст­рійської території.

                   4.  Трафальгарська битви.

Запитання 

1.  Розкрийте причини наполеонівських воєн.

2.  Які їх результати з 1799 до 1810 р.? Як війни позначилися на становищі імперії   Наполеона І?

III. МОТИВАЦІЙНИЙ АСПЕКТ

     Матеріали теми дозволяють простежити події останнього етапу тривалих і кровопролитних воєн Наполеона, які привели до роз­грому його творіння — Першої імперії. Під час роботи розкрива­ється визвольна місія російської армії в країнах Європи, з'ясову­ється суть нового міжнародного порядку й подальшого впливу нових міжнародних відносин у першій половині XIX ст. на долю народів і держав Європи.

 

IVВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

План

1.  Розгром наполеонівської армії в Росії.

2.  Військові дії союзників у Європі проти наполеонівських військ.

3.  Зречення Наполеона влади та його «Сто днів».

4.  Битва при Ватерлоо і Реставрація Бурбонів.

5.  Рішення Віденського конгресу й мета створення Священного союзу.

 Наполеонівські війнивійни Франції, які вона вела в період кон­сульства (1799 - 1804)    та імперії (1804 - 1815).

       Постановка проблемного завдання уроку.

     Як  змінилося становище народів Європи після розгрому імперії Наполеона?

 1.  Розгром наполеонівської армії в Росії.

Розповідь учителя.

    У І809 р. Франція розгромила Австрію. Це спричинило погір­шення відносин між Росією і Францією. Наполеон Бонапарт, порушивши Тільзітський мир, перестав враховувати інтереси Росії в Євро­пі, на Сході. Росія, у свою чергу, була незадоволена континентальною блокадою Англії, яка призвела до того, що Росія не могла продавати й закуповувати в Англії різні товари. Тому Росія через посередників відновила торгівлю з Англією, дозволивши в 1810 р. заходити у свої порти суднам нейтральних держав. У результаті франко-російські відносини різко загострилися.

    12 червня 1812 р. війська Наполеона, перейшовши через р. Німан, вторглися на територію Російської імперії. Армія Наполеона налічувала близько 600 тис, російська армія — близько 220 тис. чоловік на західному кордоні. Тут, на західному кордоні Росії, були розташовані три армії: перша під командуванням М. Барклая-де-Толлі, друга під командуванням П. Багратіона, третя під командуванням О. Тормасова. Головнокомандуючим російською армією був М. Барклай-де-Толі. Воєнний план росіян полягав у тому, щоб, відступаючи вглиб кра­їни, нав'язати Наполеону свій хід війни. Задуми Наполеона розбити російські армії поодинці провалилися. Російські армії під командуванням Барклая-де-Толлі й Багратіона об'єдналися 3 серпня 1812 р. Наполеон І був змушений задіяти величезні сили для захисту комунікацій, що розтягнулися, і для прикриття флангів.

    Російські війська зосередилися в Смоленську. Туди ж рушив і На­полеон. У результаті битви, що відбулася, росіяни зазнали величезних втрат і залишили Смоленськ. 8 серпня 1812 р. за наказом Олександра І головнокомандуючим російською армією був призначений М. Кутузов.

    26 серпня 1812 р. армія Наполеона підійшла до Бородінського поля, де було вирішено дати генеральну битву.

Перегляд анімаційного відеоролику. 

Завдання:   Скласти план на тему: «Бородінська битва».

 Учитель підводить підсумок.

— Перемога російської армії привела до остаточної поразки напо­леонівської армії;

— Вітчизняна війна 1812 р., названа «грозою дванадцятого року», поставила перед прогресивними колами Росії безліч проблем.

 

2. Військові дії союзників у Європі проти наполеонівських військ.

   Учитель акцентує увагу учнів на створенні чергової — шостої коаліції проти наполеонівської Франції, до якої увійшли Англія, Австрія, Іспанія, Португалія, Пруссія, Росія, Швеція.

Робота з історичним документом. ( роздатковий матеріал)

  Учні знайомляться з фрагментом документа і відповідають на наведене нижче запитання.

Наполеон про кампанію 1813 р.

    ...16 жовтня армії зійшлися на полі бою під Лейпцигом. Французь­ка армія вийшла переможницею. 18-го числа трапилося б те ...якби саксонські війська, що займали одну з найважливіших позицій, не перейшли на бік супротивника з батареєю із 60 гармат, які відразу ж були направлені проти французької лінії... Наполеон поспішив туди з половиною своєї гвардії та прогнав саксонців і шведів з їхніх позицій.

   ...Уночі французька армія почала рух, щоб розташуватися за річ­кою... Чекали на обози з боєприпасами, у яких мали потребу. Зрада деяких німецьких контингентів... що піш­ли за прикладом... саксонців, випадок з Лейпцигським мостом, який було висаджено... перш ніж... був даний відповідний наказ, — стали причиною того, що армія... зазнала... втрат, які звичайно є наслідком найбільших поразок..

Запитання до документа.

- Які причини поразки армії Наполеона?

     Учитель підводить підсумок

    Причини його поразки були в самій суті, в самій природі його імперії, в тій політиці, яку провадив імператор. Завойовницькі війни пе­рекреслили все те прогресивне, що успадкував Наполеон від фран­цузьких просвітителів - гасла про свободу, рівність і братерство. Військово-бюрократична держава, яку він створив, була прекрасним знаряддям для завоювань, але ви­явилась нездатною боротись із си­лами європейських держав і на­родів, що об'єднались.

Мозковий штурм.

    Як ви розумієте суть терміна «битва народів».

Робота над формуванням понять і термінів.

    Учитель розкриває суть терміна «битва народів».

16-18 жовтня 1813 року під Лей­пцигом відбулася вирішальна битва. У ній взяли участь більше півмільйона людей, вона відзначилася край­ньою жорстокістю, кровопролиттям і в історію увійшла під назвою «битви народів».

3. Зречення Наполеона влади і його «Сто днів».

Розповідь учителя.

Запитання.  Поясніть причини зречення Наполеона І влади.

     Учитель підводить підсумок

Причиною зречення Наполеона І влади полягало втому, що він залишився без підтримки своїх соратників. 

Розповідь учителя.

    Після зречення Наполеона І, засланого на о. Ельба,  при­йшла до влади династії Бурбонів. У Франції почалася епоха Реставра­ції.  Реставрація династії Бурбонів стала мож­ливою тільки в умовах окупації Парижа й частини країни арміями феодальних держав. На той час у Франції не було сили, яка могла б протистояти дворянам-емігрантам, що повернулися.

Мозковий штурм.

   Як ви розумієте зміст поняття Реставрація.

Робота над формуванням понять і термінів.

   Учитель розкриває зміст поняття Реставрація. Відновлення феодальних прав та привілеїв дворянства, та повернення на престол династії Бурбонів. 

     При цьому слід звернути увагу на той факт, що реставрація династії Бурбонів ви­кликала зростання невдоволення серед французів.

Колективна робота.

   Подумайте, чому серед французів зростало невдоволення, і ви­словіть припущення про те, як могли розвиватися події далі.

   Заслухавши відповіді учнів, учитель пропонує їм ознайомитися з матеріалом про «Сто днів» Наполеона.

Евристична задача.

   Коли в березні 1815 р. Наполеон підійшов до Парижа, королів­ські солдати й урядові війська кричали: «Хай живе імператор!»,— селяни й міська біднота скандували: «Геть дворян і попів!». Самого ж Наполеона І внесли на руках до палацу. Однак протриматися при владі Наполеон І зміг усього лише 100 днів.

Подумайте і поясніть чому.

     Учитель підводить підсумок

  • Проти Наполеона була створена сьома коаліція  яка нараховувала армію близько 1 млн. чоловік.
  • Наполеон не схотів стати імператором санкюлотів, боявся повернення дореволюційних методів якобінської дик­татури.

Робота з крилатим виразом.

   Учитель підкреслює, що «Сто днів» царювання Наполеона стали крилатим виразом, який означає нежиттєздатність діючої влади (уря­ду, президента, парламенту) в будь-якій країні.

 

4. Битва при Ватерлоо і реставрація Бурбонів.

   Для вивчення даного питання застосовується метод використан­ня міжпредметних зв'язків з курсом зарубіжної літератури.

Робота з історичним документом. (роздатковий матеріал )

   Учням пропонується ознайомитися з описом В. Гюґо битви під Ватерлоо 18 червня 1815 р.

    Ватерлоо — це одна з найсвоєрідніших сутичок в історії. Наполеон і Веллінгтон. Це не вороги — це протилежності... З одного боку — точність, передбачливість, математичний розрахунок, обережність, забезпечені тили, відступи, збережені резерви, непохитна холоднокров­ність... з іншого — інтуїція, провидіння, своєрідність військової май­стерності, надлюдський інстинкт, іскрометний погляд... чудове мис­тецтво з гордовитою пишнотою... союз з долею... деспот, який доходить до того, що підкоряє своїй тиранії навіть поле бою, вірячи у свою зірку... .

 

Завдання до документа.

     Визначте, хто з двох полководців, описаних В. Гюґо, — Наполе­он, а хто — Веллінгтон. Відповідь аргументуйте.

Колективна робота за завданням.

Розв'яжіть навчально-розвиваючу задачу.

    Після битви під Ватерлоо Наполеонові пропонували озброїти ре­місників і бідноту, створити з них загони Національної гвардії, проголосити вітчизну в небезпеці й установити на якийсь час диктату­ру. Але Наполеон відмовився це зробити. Чим пояснюється відмова Наполеона від проведення таких заходів, адже вони, можливо, мог­ли врятувати Францію від вторгнення інтервентів?

     Коментуючи відповіді учнів, учитель зазначає, що битва при Ва­терлоо закінчилася поразкою Наполеона й остаточною реставрацією династії Бурбонів у Франції.

 

5. Рішення Віденського конгресу й мета створення Священно­го союзу.

Розповідь учителя.

   Віденський конгрес відкрився у вересні 1814 р. Незважаючи на те, що в його роботі взяли участь понад 200 представників різних держав, головну роль відігравали Англія, Австрія, Пруссія й Росія. Інтереси Франції представляв Шарль Моріс Талейран, який очолю­вав дипломатичну службу часів Наполеона і тимчасовий уряд Фран­ції після зречення Наполеона влади. Бурбони, які повернулися до влади, оцінили заслугу Талейрана. На конгресі Талейран вміло ви­користовував методи таємної та «брудної» дипломатії.

    Цілі конгресу — повернення території Франції у межі кордонів 1789 року; територіальний переділ Європи на користь головних пе­реможців — Англії, Росії, Австрії, Пруссії; підписання різних угод і договорів, спрямованих проти нових революційних виступів і на­ціональних конфліктів — було досягнуто.

     Таким чином, рішення конгресу було спробою європейських мо­нархів відновити й закріпити феодальні порядки.

Робота над формуванням понять і термінів.

Учитель розкриває зміст терміна Віденський конгрес, пропоную­чи учням записати його в зошити (словники).

  Віденський конгрес - спроба зат­римати розвиток республікансько­го і демократичного рухів і закон­сервувати старі порядки.

Робота з підручником.

Учні, використовуючи матеріал підручника, по­чинають заповнення таблиці. Виконання завдання учні продовжують вдома.

Територіальні зміни в Європі в 1815—1847 рр.

Країна

Територіальні зміни

Франція

 

Росія

 

Англія

 

Австрія

 

Пруссія

 

Німеччина

 

Італія

 

     Учитель повідомляє, що для боротьби проти революційних і на­ціонально-визвольних рухів був створений Священний союз, і конк­ретизує цілі його створення, що дозволяє підвести учнів до вирі­шення проблемного завдання уроку.     

Робота над формуванням понять і термінів.

Учні записують визначення терміна Священний союз у зошити.

     Учитель підводить учнів до розуміння того, що після падіння імперії Наполеона, прийняття рішень Віденським конгресом і ство­рення Священного союзу в Європі склався новий міжнародний порядок, який суперечив цілям Священного союзу і не дозволяв відновити колишні феодальні порядки.

Відповідь на проблемне завдання уроку.

     Як  змінилося становище народів Європи після розгрому імперії Наполеона?

     Воєнна кампанія 1813-1814 років ще раз підтвердила, що народи Європи піднялися на боротьбу за свою національну незалежність - це й обумовило поразку французької армії під Лейпцигом. Блискучий воєнний талант « імператора французів» виявився безсилим проти волі народів. Незгоди серед правлячої верхівки коаліції і короткочасне («Сто днів») повернення Наполеона до влади вже були неспроможні нічого змінити. Віденський конг­рес і його надбудова - Священний союз - не змогли зупинити процес звільнення. Розпо­чавшись у формі антинаполеонівської боротьби, цей процес швидко переріс у широкі рес­публіканські, демократичні та національно-визвольні рухи, які відгукнулися в цілій низці європейських і американських буржуазних революцій першої половини ХІХ століття.

V.  ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Тести.

1.   Битви під Ватерлоо відбулась:

      а) 18 червня 1815 р.       б) 18 червня 1814 р.     в) 18 квітня 1815 р.   

2.   Бородінська битва відбулась:

      а)  26 серпня 1814 р.       б) 26 серпня 1812 р.     в) 7 вересня 1812 р.

3.   Битва народів це –

   а) битва під Дрездином     б) битва під Лейпцігом    в) Бородінська битва.

4.   Битва під Дрездином  відбулась:

   а)  26 серпня 1814 р.          б) 26 серпня 1812 р.        в) 14-15 серпня 1813 р.

5.   Реставрація Бурбонів це:

    а) відновлення старих речей;

    б) відновлення феодальних прав та привілеїв дворянства та повернення династії Бурбонів у Франції;

    в) проголошення Наполеона імператором.

6.   Битва під Лейпцігом  відбулась:

    а) 14-15 серпня 1813 р.    б) 16-18 жовтня 1813 р.    в) 16-18 жовтня 1814 р.

7.   «Сто днів» це –

    а) нежиттєздатність діючої влади (уря­ду, президента, парламенту) в будь-якій країні;

    б) програма розвитку;

    в) проголошення Наполеона імператором.

8.   Перше зречення Наполеона престолу відбулась:

     а) квітень 1814 р.       б) 22 червня 1815 р.       в) 12 червня 1812 р.

9.   Священний союз це –

    а) союз монархів Європи який мав наметі протистояти поширення ідеям Французької революції, «Декларації прав людини і громадянина»;

    б) проголошення Наполеона імператором;

    в) Віденський конгрес.

10.   Віденський конгрес це-

    а) спроба зат­римати розвиток республікансько­го і демократичного рухів і закон­сервувати старі порядки;

    б) союз монархів Європи який мав наметі протистояти поширення  ідеям Французької революції, «Декларації прав людини і громадянина»;

    в) відновлення феодальних прав та привілеїв дворянства та повернення династії Бурбонів у Франції.

 

Відповідь:  1-а;   2-в;   3-б;   4-в;   5-б;   6-б;   7-а;   8-а;   9-а;       10-а.

 VI   ПІДСУМКИ УРОКУ

   У результаті проведеного уроку учні повинні з'ясувати такі моменти:

- наполеонівська ідея про блискавичну війну в Росії не увінчалася успіхом;

-  розгром наполеонівської імперії став неминучим;

- рішення Віденського конгресу заклали основу нових міжнарод­них відносин.

VII.      ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.  Опрацювати конспект і текст підручника §8, 9.

2.  Завершити заповнення таблиці «Територіальні зміни в   Європі в 1815—1847 рр.».

3.  Написати твір-есе за темою «Особа Наполеона в історії».

Категория: Кобернік Микола Анатолійович | Просмотров: 749 | Добавил: korsunzosh2 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Октябрь 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Архив записей

Корсунь –Шевченківська Загальноосвітня школа І-ІІІступенів №2 © 2017
Конструктор сайтов - uCoz